Logo Gmina Błędów

News

News zdjęcie id 1430

II Lipska Noc Muzeów

30.05.2022

    Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów dokonuje ciągle nowych odkryć związanych z historią Lipia. Zaprezentowano je podczas II Lipskiej Nocy Muzeów - 14 maja 2022 roku. Na wydarzenie składały się: zwiedzanie kościoła Trójcy Przenajświętszej pod przewodnictwem trojga członków Grupy Historycznej, zwiedzanie wystaw w starej plebanii pod kierunkiem czworga przewodników tejże grupy, film w podziemiach kościoła, słodkie co nieco przygotowane przez KGW Manchatan z Machnatki Parceli.

    Nowością w trakcie zwiedzania kościoła była możliwość zobaczenia monstrancji z XVII wieku. Lipska monstrancja składa się z czworolistnej stopy wpisanej w owal, trzonu z nodusem, promienistej glorii z kryształową puszką i złotego melchizedeka. Na zwieńczeniu znajduje się pozłacana korona, jabłko i krzyż. Nasza wiedza wzbogaciła się również w ciągu ostatniego roku o inormacje o autorce jednego z obrazów wiszących w prezbiterium. Otóż wizerunek świętego Stanisława Kostki, powstały w latach pięćdziesiątych XX wieku, jest dziełem Zofii Wojciechowskiej-Grabskiej.  Warto zwrócić uwagę na fundatorów witraży w głównym ołtarzu. Są to rodziny Higersbergerów i Pszczółkowskich. Higersbergerowie byli w XX wieku właścicielami majątku trzylatkowskiego. Pszczółkowscy z kolei byli właścicielami Machnatki. 

    Stara plebania otworzyła swoje podwoje z trzema nowymi wystawami.W pierwszej, jak przystało na Lipie Klasztorne, wyeksponowano pamiątki związane z klasztorem karmelitańskim i dziejami parafii, drugą poświęcono Kapeli Dziecięcej Bolesława Mazuryka, w trzeciej znajdowała się  wystawa pamiątek wojennych, ze szczególnym akcentem położonym na VIII Ośrodek ZWZ-AK  Lipie Obwodu Grójec - „Głuszec”.

    W sali karmelitańskiej uwagę zwraca sensacyjne odkrycie - plany lipskiego klasztoru. Odnaleziono je w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Z planów wynika, że w klasztorze znajdowała się zapieczętowana biblioteka, co pięknie koresponduje z odkryciami stowarzyszenia w postaci książek z początku XVII wieku. Klasztor był dwukondygnacyjny, przylegał do niego ogród owocowo-warzywny, podwórze oraz wirydarz. Wystawę uzupełniono o kolejną z sześciu zachowanych monumentalnych stacji drogi krzyżowej i plansze „Madonny Karmelitańskie”. Podczas I Nocy Muzeów Jan Nepomucen Próchniejący prosił o wsparcie. Po roku  nasz święty już nie próchnieje. Anonimowy dobroczyńca sfinansował konserwację i oto Nepomucen Odnowiony wita zwiedzających na swym ubiegłorocznym miejscu.

    Sala poświęcona kapeli Bolesława Mazuryka przywraca pamięć o kapeli i jej historii. Na wystawie znalazły się m.in. stroje ludowe, kilkoro skrzypiec, książki, albumy ze zdjęciami, nuty, śpiewniki, afisze koncertowe. Szczególne zainteresowanie zwiedzających dzieci budziła maszyna do pisania.

W sali poświęconej wojnie, oprócz eksponatów, które były w roku ubiegłym, pojawiły się plansze z informacjami o komendzie, zadaniach i kapelanie VIII Ośrodka ZWZ-AK Lipie, a także o polu zrzutowym Machnatka. Warto też zwrócić w tej sali uwagę na odznaczenia za działalność partyzancką oraz niezwykłe numizmaty.

W podziemiach kościoła można było obejrzeć trzydziestominutowy film, a KGW Manchatan z Machnatki Parceli serwowało pyszną kawę i rozpływające się w ustach słodkości.

 

    Do przygotowania II Lipskiej Nocy Muzeów przyczynili się członkowie Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów: Andrzej Bocian, Dominik Górecki, Barbara Frydrych, Jadwiga Lipińska, Izabela Łubińska, Anna Misierewicz, Paweł Misierewicz, Grażyna Radecka, Paweł Sokołowski, Joanna Szewczyk, Marianna Szewczyk, Mikołaj Szymański, Ks. Ewaryst Tomasiewicz., Zbigniew Woźniak.

 

Barbara Frydrych, Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

sierpień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.